Leasing sprzętu komputerowego

W dzisiejszych czasach możemy zauważyć bardzo prężny rozwój technologii. Szczególnie jest to widoczne w informatyce. Telefon zakupiony przez nas rok temu, obecnie niestety jest już przestarzały, ponieważ przez ten czas firmy wprowadziły już na rynek wiele nowszych modeli, których innowacyjne aplikacje wypierają starsze. Tak samo jest z komputerami, które niejednokrotnie są droższe niż telefony. Zatem w jaki sposób dokonywać oszczędnych zakupów, abyśmy nie byli na tym stratni?

Wydawać by się mogło, iż w ogóle nie ma wyjścia z zaistniałej sytuacji. Technologia nieustannie się rozwija, a niestety nie każdy ma możliwość wymiany swojego sprzętu komputerowego co kilkanaście miesięcy. Jednak istnieje rozwiązanie tego problemu, a jest nim leasing komputerowy. Jest to doskonała alternatywa szczególnie dla wielu przedsiębiorców, którzy prowadząc firmy, nie mogą pozwolić sobie na kilkakrotną wymianę sprzętu w krótkim okresie czasu. Niejednokrotnie jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak dzięki leasingowi sprzętu ten rachunek można znacznie zredukować. Jednakże jakie są w tej sytuacji obowiązki korzystającego z rzeczy oraz finansującego?
Przede wszystkim należy pamiętać, iż do głównych obowiązków finansującego zaliczamy obowiązek nabycia rzeczy. Przedmiot nabyty staje się w późniejszym czasie przedmiotem omawianego leasingu. Osoba finansująca między innymi również wydaje przedmiot umowy korzystającemu, wraz z pełną dokumentacją oraz odbiera rzeczy po wygaśnięciu umowy, czyli zakończeniu całkowitego stosunku leasingu. Warto wiedzieć, iż finansujący również dysponuje prawem zobowiązania w umowie, iż dokonuje przeniesienia na korzystającego bez wymaganego dodatkowego świadczenia własność rzeczy. Jednak może to nastąpić dopiero po upływie określonego w zawartej umowie czasu trwania niniejszego leasingu. W tym wypadku do obowiązków korzystającego należy między innymi odbiór rzeczy, systematyczne wpłacanie rat, a także używanie przedmiotu umowy zgodnie z jego przeznaczeniem oraz odpowiednie jego utrzymywanie. Ponadto korzystający powinien również umożliwić finansującemu weryfikację rzeczy oraz zwrócić przedmiot po zakończeniu korzystaniu z usługi.
Kolejną ważną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę podczas leasingu naszego sprzętu jest procedura zawarcia umowy. Zazwyczaj procedury dotyczące tej usługi są ujednolicone w większości firm. Zatem pierwszy krok, jaki należy podjąć w celu skorzystania z wyżej wymienionej usługi, jest skompletowanie odpowiednich dokumentów. Należy zgromadzić między innymi dokumenty, które potwierdzają rejestr naszej firmy, między innymi odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (może być również zaświadczenie o wpisie w ewidencji działalności gospodarczej), a także deklaracje CIT lub PIT, dzięki którym możemy przedstawić poniesione przez nas koszta, a także obrót, koniecznie za cały ostatni rok. Warto mieć ze sobą również dowód osobisty, zaświadczenie o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej oraz numeru REGON, a także zaświadczenie z urzędu skarbowego, które potwierdzi nasz brak zaległości podatkowych. Niezbędny będzie również dokument określający nasz wykaz środków trwałych oraz karta wzorów podpisów, która dotyczy dyspozycji otwarcia rachunku bankowego. Jeżeli będziemy posiadać wszystkie wymienione wyżej dokumenty, kolejnym krokiem, który powinniśmy następnie zrealizować będzie dokładne wypełnienie wniosku leasingowego. Warto pamiętać, iż oprócz informacji dotyczących danych osobowych, należy zamieścić tam dane takie jak: przedmiot oraz rodzaj umowy leasingu, a także całkowity czas jej trwania oraz wysokość i ilość rat, które mają zostać przez nas spłacone. Ważne jest również określenie przede wszystkim wysokości pierwszej wpłaty. Nie możemy również zapomnieć o określeniu dostawcy, z którym często będziemy zmuszeni omówić główne założenia, które dotyczą w przyszłości umowy sprzedaży. Jeżeli wypełnimy wszystkie niezbędne dokumenty oraz umowę, możemy przystąpić do przedstawienia jej wybranemu finansującemu. Po dokładnym zapoznaniu się z naszymi propozycjami finansujący może je zaakceptować. Jeśli tak się stanie, można przystąpić do podpisania umowy. W przeciwnym przypadku finansujący przedstawia jedynie fragment lub kilka fragmentów sporządzonej umowy, który jest gotów w pełni zaakceptować. Tym samym negocjacje zaczynają się od nowa. Warto pamiętać, iż umowa dotycząca leasingu powinna być zawarta na piśmie, w przeciwnym razie traci ona swoją ważność.
Niestety w dzisiejszych czasach leasing informatyczny jest wciąż bardzo mało popularny. Szybkie zużycie komputerów powinno jedynie napędzać rynek leasingowy w segmencie informatycznym, jednak wciąż dzieje się wprost przeciwnie. Według ostatnich badań szacuje się, iż umowy leasingowe dotyczące sektora informatycznego w Polsce stanowią jedynie 2% wszystkich zawieranych umów leasingowych. W Europie sytuacja ma się zupełnie inaczej, ponieważ umowy leasingowe dotyczące sprzętu komputerowego stanowią aż 9% wszystkich zawieranych umów leasingowych. Być może słabe wyniki tego sondażu w naszym kraju mogą być przyczyną niewiedzy ludzi. Niestety nie wszyscy jeszcze są świadomi, jakie korzyści może przynieść leasing oraz w jaki sposób powinna zostać zawarta umowa, która byłaby dla nas korzystna. Bardzo ważną informacją jest również to, iż przedsiębiorcy w naszym kraju często niepotrzebnie biorą kredyty, zamiast skorzystać z popularnej formy leasingu. Jest to przede wszystkim forma elastycznego finansowania każdej inwestycji, która jest dla przeciętnego przedsiębiorcy zdecydowanie bardziej korzystna (głownie ze względu na niższe opodatkowanie tej formy), niż w przypadku zawarcia tej umowy z dowolnym bankiem o pożyczkę.

Leasing sprzętu często jest jednym z najlepszych rozwiązań, jakie możemy zastosować w swoim przedsiębiorstwie. Jednak zanim przystąpimy do zawarcia umowy i tym samym ostatecznej deklaracji, warto wcześniej dobrze przemyśleć warunki leasingu, a także dokładnie zapoznać się z treścią dokumentu, który ma zostać przez nas podpisany.

Paweł

Paweł

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu, mam nadzieję że okazał się on dla Ciebie przydatny.
Paweł

Latest posts by Paweł (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *